• Rozvojový projekt - Čítame pre radosť

•

Cenová akcia: Čítame pre radosť A1 je platná do 12.2.2024 | kníhkupectvo  Literama.sk

Materská škola Lednické Rovne  sa zapojila  do projektu realizovaného  Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) -  Výzva na predloženie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojový projekt

„Čítame pre radosť“.

Účel :  Posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie čitateľského sebavedomia u detí.

Cieľ :  Zriadiť alebo doplniť triedne knižnice v triedach materských škôl pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

Spôsob realizácie: Vyberať knihy tak, aby vo všetkých deťoch budovali čitateľské sebavedomie a robili z nich samostatného čitateľa. Je vhodné začať výberom menšieho počtu kníh, prispôsobenému počtu detí v triede. Do jednej triednej knižnice musia byť vybrané rôzne tituly. Triedna knižnica môže obsahovať aj knihu, ktorú číta učiteľ, aby mohol ísť čitateľom v triede príkladom čítania pre radosť. Odporúča sa, aby boli knihy v triednych knižniciach vystavené      titulnou stranou k triede, aby pôsobili pre deti lákavejšie a dostupnejšie (napr. poličky pripevnené k stene v dostupnej výške, skrinka bez dvierok, stôl, okenný parapet). Súčasťou triednej knižnice môžu byť aj audioknihy. Odporúča sa, aby s ich prehrávaním pomohol deťom učiteľ, avšak mali by byť dostupné.

Definícia triednej knižnice :  Triedna knižnica predstavuje strategické miesto, ktoré je v triede neustále prístupné pre všetky deti (ďalej len “deti”). Jej zámerom je posilniť pozitívny vzťah ku knihám i čítaniu u detí, budovať čitateľské sebavedomie a zručnosti každého dieťaťa. Dosahuje to prostredníctvom primeraného výberu kníh, ktorý je prispôsobený individuálnym záujmom a aktuálnym schopnostiam i potrebám detí. Knihy sú vyberané tak, aby boli pre deti atraktívne, posilnili ich motiváciu hľadať v knihe zážitok a čítať dobrovoľne aj mimo vzdelávania. Správny výber kníh do triednej knižnice je predpokladom k tomu, aby sa deti stali samostatnými čitateľmi. Knižný fond je preto vhodné priebežne obmieňať.

Využitie: Hlavnou myšlienkou projektu  je sprostredkovať komunikáciu medzi svetom dospelých a svetom detí prostredníctvom rozprávok a detskej literatúry.

Aktivity s knihami bájok a rozprávok  sa spája s množstvom detských zážitkov, kde uplatňujú pamäťovú reprodukciu v hrách, aktivitách a činnostiach založených na princípe literárnych hádaniek. Deti rozprávajú o obľúbených bájkach, rozprávkach, putujú po rozprávkovej krajine, odomykajú, pretvárajú a zachraňujú známe rozprávky v materskej škole aj doma v rodinnom prostredí.

Špecifické ciele:

- Podporiť záujem o knihy a písmenká, naučiť sa orientovať v knihe. V knihách objavovať krásu ilustrácií, utvárať trvalý pozitívny vzťah ku knihe, k detskej próze a poézii.

- Rozvíjať  záujem  o písanú podobu jazyka, vytvárať  základ pre prácu s informáciami - knihy a obrazový materiál.  Rozširovať si pasívnu a aktívnu slovnú zásobu.

- Identifikovať podľa ilustrácií obľúbenú rozprávkovú knihu, opísať vlastnými slovami ilustráciu. Usporiadať obrázky z rozprávky podľa postupnosti deja.

-  Počúvať s porozumením a citovým zaangažovaním detskú ľudovú a autorskú poéziu, rozprávky a príbehy.

- Vyjadriť výtvarnými výrazovými prostriedkami pocity a dojmy z rozprávok, príbehov a divadla.  Kresliť spontánne, s radosťou svoje predstavy, pokúsiť sa o ilustráciu rozprávky.

- Prejaviť primeranú schopnosť počúvať hovoriaceho a v rozprávaní nadviazať na slová kamaráta.

-Vyjadriť vlastnými slovami pocity z počutého príbehu, rozprávky. Rozlišovať pozitívne i negatívne emócie druhých osôb. Intuitívne vycítiť a rozoznať citové rozpoloženie rozprávkových postáv.

- Reprodukovať voľne ľudové a autorské rozprávky a príbehy. Čo najsamostatnejšie reprodukovať časti rozprávky a vymyslieť jej koniec. Vytvoriť vlastnú myšlienku nadväzujúcu na príbeh.