Rozvojový projekt - Čítame pre radosť
Materská škola Lednické Rovne sa zapojila do projektu realizovaného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) - Výzva na predloženie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojový projekt
„Čítame pre radosť“.
Účel : Posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie čitateľského sebavedomia u detí.
Cieľ : Zriadiť alebo doplniť triedne knižnice v triedach materských škôl pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.
Spôsob realizácie: Vyberať knihy tak, aby vo všetkých deťoch budovali čitateľské sebavedomie a robili z nich samostatného čitateľa. Je vhodné začať výberom menšieho počtu kníh, prispôsobenému počtu detí v triede. Do jednej triednej knižnice musia byť vybrané rôzne tituly. Triedna knižnica môže obsahovať aj knihu, ktorú číta učiteľ, aby mohol ísť čitateľom v triede príkladom čítania pre radosť. Odporúča sa, aby boli knihy v triednych knižniciach vystavené titulnou stranou k triede, aby pôsobili pre deti lákavejšie a dostupnejšie (napr. poličky pripevnené k stene v dostupnej výške, skrinka bez dvierok, stôl, okenný parapet). Súčasťou triednej knižnice môžu byť aj audioknihy. Odporúča sa, aby s ich prehrávaním pomohol deťom učiteľ, avšak mali by byť dostupné.
Definícia triednej knižnice : Triedna knižnica predstavuje strategické miesto, ktoré je v triede neustále prístupné pre všetky deti (ďalej len “deti”). Jej zámerom je posilniť pozitívny vzťah ku knihám i čítaniu u detí, budovať čitateľské sebavedomie a zručnosti každého dieťaťa. Dosahuje to prostredníctvom primeraného výberu kníh, ktorý je prispôsobený individuálnym záujmom a aktuálnym schopnostiam i potrebám detí. Knihy sú vyberané tak, aby boli pre deti atraktívne, posilnili ich motiváciu hľadať v knihe zážitok a čítať dobrovoľne aj mimo vzdelávania. Správny výber kníh do triednej knižnice je predpokladom k tomu, aby sa deti stali samostatnými čitateľmi. Knižný fond je preto vhodné priebežne obmieňať.
Využitie: Hlavnou myšlienkou projektu je sprostredkovať komunikáciu medzi svetom dospelých a svetom detí prostredníctvom rozprávok a detskej literatúry.
Aktivity s knihami bájok a rozprávok sa spája s množstvom detských zážitkov, kde uplatňujú pamäťovú reprodukciu v hrách, aktivitách a činnostiach založených na princípe literárnych hádaniek. Deti rozprávajú o obľúbených bájkach, rozprávkach, putujú po rozprávkovej krajine, odomykajú, pretvárajú a zachraňujú známe rozprávky v materskej škole aj doma v rodinnom prostredí.
Špecifické ciele:
- Podporiť záujem o knihy a písmenká, naučiť sa orientovať v knihe. V knihách objavovať krásu ilustrácií, utvárať trvalý pozitívny vzťah ku knihe, k detskej próze a poézii.
- Rozvíjať záujem o písanú podobu jazyka, vytvárať základ pre prácu s informáciami - knihy a obrazový materiál. Rozširovať si pasívnu a aktívnu slovnú zásobu.
- Identifikovať podľa ilustrácií obľúbenú rozprávkovú knihu, opísať vlastnými slovami ilustráciu. Usporiadať obrázky z rozprávky podľa postupnosti deja.
- Počúvať s porozumením a citovým zaangažovaním detskú ľudovú a autorskú poéziu, rozprávky a príbehy.
- Vyjadriť výtvarnými výrazovými prostriedkami pocity a dojmy z rozprávok, príbehov a divadla. Kresliť spontánne, s radosťou svoje predstavy, pokúsiť sa o ilustráciu rozprávky.
- Prejaviť primeranú schopnosť počúvať hovoriaceho a v rozprávaní nadviazať na slová kamaráta.
-Vyjadriť vlastnými slovami pocity z počutého príbehu, rozprávky. Rozlišovať pozitívne i negatívne emócie druhých osôb. Intuitívne vycítiť a rozoznať citové rozpoloženie rozprávkových postáv.
- Reprodukovať voľne ľudové a autorské rozprávky a príbehy. Čo najsamostatnejšie reprodukovať časti rozprávky a vymyslieť jej koniec. Vytvoriť vlastnú myšlienku nadväzujúcu na príbeh.