• PROJEKT KORČUĽOVANIE DETÍ MATERSKEJ ŠKOLY

Korčuľovanie na ľade patrí medzi špeciálne pohybové zručnosti, pri ktorých dieťa potrebuje špeciálne pomôcky, teda korčule. Materské školy korčuľovanie v súčasnej dobe zaraďujú do svojej vzdelávacej ponuky, ak majú podmienky na túto športovú aktivitu, t. j. možnosť korčuľovania sa na zimnom štadióne. Cieľom tejto pohybovej aktivity je naučiť deti prirodzene sa pohybovať na špecifickom povrchu, prekonávať strach z kĺzavého pohybu, zvyšovať odolnosť organizmu intenzívnou pohybovou činnosťou v sťažených indoorových, resp. outdoorových podmienkach. Z pohľadu afektívnych cieľov ide o kooperatívne, dobrodružne ladené činnosti s istou mierou rizika, rozvíjajúce pozitívne morálno – vôľové vlastnosti a tvorivosť (Brtník, Neumann 1999). Súčasťou motorického učenia je nácvik a zdokonaľovanie špecifických pohybových činností a zručností, rozvoj príslušných pohybových schopností, celkovej telesnej zdatnosti a nadobúdanie adekvátnych teoretických poznatkov.

Zdravotné hľadisko korčuliarskych činností:
          - zvyšovanie adaptačného potenciálu žiakov
          - pozitívny vplyv na rozvoj pohybového, kardiovaskulárneho, dýchacieho, termoregulačného aparátu

Projekt je v súlade so štátnym vzdelávacím programom ako i s Národným akčným plánom v prevencii obezity. Realizovaný je na základe informovaného súhlasu zákonných zástupcov detí.

Ciele projektu:
          • Zvládnuť na elementárnej úrovni, hravou formou základy korčuľovania
          • Rozvinúť outdoorový záujem o pohyb
          • Upevniť zdravie detí
          • Posilniť sedacie a stehenné svalstvo
          • Posilniť výkonnosť pľúc, ciev a metabolizmu

Veková kategória: Deti 5-6 ročné – trieda Lienky a Žabky

Miesto konania: Zimný štadión, Púchov

Preprava: Preprava bude zabezpečená spoločnosťou SAD Ilava

Časová dotácia: Športová aktivita bude realizovaná 18.3.- 22.3.2024 , v čase od 9.15– 10.30 hod.

Materská škola zabezpečí: doprovod dieťaťa, dozor počas korčuľovania

Zákonný zástupca dieťaťa zabezpečí teplé oblečenie - korčule, prilbu

Poplatky: MŠK 50 eur za výcvik, dopravu hradí MŠ Lednické Rovne

Bezpečnosť počas prípravy:
          • Deti sa stále korčuľujú v prilbe
          • Učiteľka pravidelne kontroluje utiahnutie topánok
          • Na ľadovej ploche musí byť zabezpečený dostatočný priestor na rozostupy detí pri nácviku padania a vstávania pred poranením korčuľou
          • Ľadová plocha musí byť stále upravená- ochrana pred úrazmi detí a učiteliek
          • Počas korčuľovania musí byť zabezpečený pitný režim

Metodika nácviku korčuľovania
          • Nacvičovanie rovnováhy na korčuliach na suchu
          • Nacvičovanie rovnováhy na korčuliach na ľade s pridržiavaním sa mantinelu

• Nácvik vstávania z ľadu po páde
          • Nacvičovanie rovnováhy na ľade bez držania
          • Jazda vpred

Metodika nácviku vychádza z metodiky predprimárneho vzdelávania, štátneho pedagogického ústavu v kapitole doplnkové aktivity v materskej školy.

Plán práce:
          Plán práce je stanovený pre všetky vekové kategórie detí MŠ. Tréner prípravy na základe vlastného uváženia a miery zvládnutia prispôsobuje aktivity plánu práce daným schopnostiam detí počas každej hodiny korčuliarskej prípravy.

Obsah tematického celku
          • Poučenie BOZP
          • chodenie po ľade
          • kĺzanie sa