• Obrázok 2023-03-28 11:27:02

„Deti a pohyb v spolupráci s FAMN“

1. Hlavné ciele a zámery projektu:

Poslaním nášho Školského vzdelávacieho programu – „Žiť zdravo a hravo“ je rozvinúť zdravú a zvedavú osobnosť dieťaťa.

V predškolskom veku sa u detí utvárajú základy fyzického a psychického zdravia, ako aj telesnej kultúry človeka.

Rôznorodá pohybová činnosť sprevádza deti predškolského veku po celý deň bez rozdielu, či sa jedná o organizovanú alebo spontánnu činnosť. Smeruje k uspokojeniu prirodzenej potreby a k zlepšeniu koordinácie pohybov v súčinnosti s ich zdravým psychosomatickým vývojom. Preto akýkoľvek pohyb, ktorý spĺňa atribúty veku primeranosti, vhodnosti a bezpečnosti je pre deti veľkým prínosom. Snažíme sa tak pestovať u detí pozitívny vzťah k pohybu a športu.

Cieľom projektu bude rozvoj všetkých stránok detskej osobnosti:

telesná stránka – rozvoj pohybových schopností nenásilnou a hravou formou, ktorý vedie k upevňovaniu zdravia, odolnosti a zvyšuje telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť detí

rozumová stránka – upevňovanie a získavanie nových poznatkov na základe rozvoja intelektu, pozornosti, pamäti a myslenia

mravná stránka – rozvoj sebavedomia a sebahodnotenia pri dodržiavaní pravidiel, kooperácie v kolektíve, rešpektovaní spoluhráčov

pracovná stránka – rozvoj usilovnosti, svedomitosti, vytrvalosti pri realizácii pohybovej aktivity, ale aj pri jej príprave

estetická stránka – utvorenie a rozvoj estetického cítenia, rozvoj umenia v pohybe.

2. Prostriedky a aktivity na dosiahnutie cieľov:

Hlavnou myšlienkou projektu je vypestovať u detí zdravý a správny psychomotorický vývin dieťaťa. Chceme to dosiahnuť správnym a pravidelným používaním telovýchovného náradia a náčinia. Chceme spestriť a obohatiť deťom pohybové aktivity, zvýšiť telovýchovný účinok cvičenia pravidelným používaním náčinia pri cvičení a cvičením na cvičebnom náradí, vytvoriť pozitívnu atmosféru a tým zvýšiť záujem a vzťah detí o pohyb a šport.

Chceli by sme na to  uskutočniť v spolupráci s futbalovou akadémiou Mateja Náthera

3. Cieľová skupina projektu:

Projekt je určený pre všetky deti našej materskej školy – to je 117 detí, zaradených do 5 tried podľa veku.

4. Očakávané výsledky projektu:

- osvojiť si základné pohybové schopnosti a zručnosti pri cvičení s náčiním a na náradí

- zdokonaliť správne držanie tela

- učiť deti obratnosti, rýchlosti a pohotovosti

- vedieť sa pohybovať rôznymi spôsobmi medzi umelými prekážkami

- naučiť sa správnej koordinácii pohybov

- rozvíjanie kultivovaného pohybového prejavu

- modifikovať pohyb v zmenených podmienkach

- utvárať pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám, viesť deti k radosti z pohybu

- poznať a prežiť reakcie svojho tela pri prechode od strachu k odvahe

- prejaviť túžbu dosiahnuť cieľ v činnosti

- spolupracovať v skupine, prejaviť radosť zo spoločnej činnosti

- upevňovať psychomotorické, osobnostné a sociálne kompetencie

- uvedomovať si význam cvičenia pre zdravie človeka

Z oblasti prevencie sústrediť sa na tieto úlohy:

Znižovať chorobnosť detí v predškolskom veku

a) dôsledne uplatňovať zdravotno-hygienické zásady pri organizovaní jednotlivých

činností s deťmi,

b) využívať možnosti pobytu detí vonku v prírodnom prostredí, na ihriskách, , turistické vychádzky, zaraďovať plávanie, a otužovanie.

Zvyšovať telesnú zdatnosť a pohybovú vybavenosť detí

a) zaraďovať do činností čo najviac pohybových aktivít a zahŕňať ich do všetkých

činností v rámci dňa,

b) rovnomerne striedať zaťažovanie a uvoľnenie, napätie a oddych,

c) zabezpečiť podmienky na pohybové činnosti (vhodné prostredie spĺňajúce

bezpečnostné kritéria, dostatok náradia, náčinia a iných motivujúcich prostriedkov),

d) zabezpečiť pravidelný denný pobyt detí vonku spojený s intenzívnym pohybom,

hrami a športovými činnosťami.

5. Plán spolupráce:

Názov projektu: Deti a pohyb v spolupráci s FAMN

Definovanie problémovej situácie, ktorú chceme riešiť:

Z prieskumu medzi deťmi našej materskej školy sme zistili, že väčšina z nich trávi čas po návrate s rodičmi domov pri televízii, alebo pri počítači, čo sa odzrkadľuje na telesnom a psychickom zdraví detí najmä v neskoršom veku .

Názov, adresa organizácie / fyzickej osoby, ktorá zabezpečuje spoluprácu:

Ftbalová akadémiou Mateja Náthera

Osoba zodpovedná za realizáciu projektu (meno, adresa, telefón / mobil, e-mail):

Matej Náther, 0908 677 184 matej.nather@mail.com

Stručný popis projektu:

Zdravotné cvičenia sa realizujú každý deň a preto by sme chceli deťom čo najviac túto činnosť spestriť, čo by sa odzrkadlilo v záujme detí o cvičenie a v celkovej úrovni psychomotorických, osobnostných a sociálnych kompetencií. V rámci pobytu vonku budeme plniť úlohy zo ŠkVP „Žiť  zdravo a hravo“ zamerané na  Zdravie a pohyb)

Začiatok a koniec projektu, príp. časový plán aktivít projektu:

Predpokladaný začiatok projektu apríl 2022- jún 2023 Pohybové aktivity budú realizované na školskom dvore a v prípade nepriaznivého počasia v telocvični.