• Projekt merania pocitov detí - virtuálna realita MŠ Lednické Rovne

          Ing. arch. Jakub Hanták

          Materská škola Lednické Rovne sa zapojila do projektu merania pocitov detí- virtuálna realita. Plánovaná štúdia bude finálnym výsledkom výskumu Ing. arch. Jakuba Hantáka, ktorý vo svojej PhD. práci hľadá pozitívny vplyv materiálu dreva (materiálu aplikovaného v interiéroch materských škôl) na vzdelávacie procesy. Vzhľadom na náročnosť celého projektu bola na spoluprácu oslovená Bc. Viktória Marry, ako zástupkyňa riaditeľa školy v Materskej škole v Lednických Rovniach, kde by sa táto štúdia mala vykonávať.

          Profil:
          Ing. arch. Jakub Hanták (27. máj. 1988, Lednické Rovne)
          Autorizovaný architekt zapísaný v komore architektov Slovenskej republiky, pôsobiaci ako pedagóg na fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave, publikuje vedecké články, v ktorých skúma pozitívny vplyv materiálu dreva na vzdelávacie procesy aplikovaného v prostredí architektúry materských škôl. Svoj výskum realizoval v európskych materských školách v Taliansku, Rakúsku a v Slovinsku. Pôsobil niekoľko mesiacov na fakulte architektúry na Ľubľanskej univerzite v Slovinsku. Cieľom jeho dizertačnej práce je nájsť, potvrdiť a popularizovať pozitívne vlastnosti dreva, vrátene popularizácie realizácií  moderných drevostavieb materských škôl na Slovensku. Svoje teoretické poznanie prepája s aktívnym architektonickým pôsobením v jeho architektonickom štúdiu: ateliér_filter publikácie a výskum: https://www.researchgate.net/profile/Jakub-Hantak architektonické štúdio: www.atelierfilter.com 

          Ciele štúdie:
          Projekt EEG merania, pozostáva zo sledovania a grafického zaznamenávania mozgových vĺn cez EEG zariadenie, ktoré monitoruje aktivity mozgu. Deťom a  pedagógom, bude cez 360 ° oculus premietaný virtuálny model školy. Oculus tatiež bude zaznamenávať pohyb ich očí, aby sme zistili, čo konkrétne ich zaujalo. Táto vedecká štúdia sa bude vykonávať pomocou zariadenia Insight - bezdrôtovej súprave EEG, ktoré používa Fakulta architektúry na podobné výskumné projekty.
          https://www.emotiv.com/insight/

          Vysvetlenie pre rodičov: 
          Štúdia si kladie za cieľ vyskúmať vplyv rozličných materiálov vizuálnou percepciou (cez virtuálnu realitu sa deťom a pedagógom bude premietať kópia priestoru ich materskej školy, alternovaná v rôznych materiáloch). Deťom a pedagógom budeme za pomoci virtuálnej reality premietať nasimulované a počítačom vytvorené interiérové prostredie materskej školy v rôznych alternatívnych podobách. Počas premietania bude zariadenie zaznamenávať zmenu pocitov u detí a pedagógov, ktoré vyplynú z jednotlivých zážitkov pri sledovaní. Počítač bude sledovať pohyb ich očí, a bude zaznamenávať meranie ich mozgových vĺn. Následne budeme viesť rozhovory s deťmi a pedagógmi o ich získaných zážitkoch a pocitoch. Táto štúdia je bezpečná, dobrovoľná a náš výskum bude relevantný ak sa v ňom zapojí čo najviac respondentov.

          Ciele štúdie v skratke:
           Zmerať a analyzovať mozgové vlny detí a pedagógov pomocou EEG zariadenia Insight
           Identifikovať a kategorizovať rôzne typy mozgových aktivít v súvislosti s vizuálnymi podnetmi

           Preskúmať a zaznamenať reakcie mozgových vĺn na rôzne materiálové alternácie v 3D simulácii materskej školy
           Zhromažďovať údaje prostredníctvom diskusií a dotazníkov na hodnotenie subjektívnych skúseností detí a pedagógov v rámci simulovaného prostredia
           Na základe získaných údajov stanoviť odporúčania pre materiálové riešenia tvorby architektúry materských škôl

          Výsledky:
          Výsledky pozorovaní budú publikované v karentovanom vedeckom časopise. Taktiež sa stanú predmetom diskusie dizertačnej práce Ing. arch. Jakuba Hantáka.

          Výsledky štúdie v skratke:
           Vyvodiť závery týkajúce sa vplyvu vizuálnych podnetov na mozgové aktivity detí a pedagógov v simulovanom prostredí
           Získanie špecifickej identifikácie a kategorizácie kognitívnych vzorov v mozgových vlnách detí a pedagógov počas interakcie s rôznymi materiálmi
           Posúdenie, ako rôzne vizuálne podnety resp. materiálové prevedenia interiéru školy ovplyvňujú emocionálny stav detí a pedagógov.
           Identifikácia zmien v percepcii prostredia materskej školy v 3D zobrazení v závislosti od použitého materiálu.
           Otvorenie diskusie o možných aplikáciách výsledkov v rámci ďalších výskumných projektov, vzdelávacích stratégií a architektonických návrhov  vzdelávacích prostredí materských škôl.

          Ďalší zúčastnení:
          Mgr. art. Rudolf Látečka - autorizovaný architekt, pôsobí na Fakulte architektúry a dizajnu ako pedagóg na ústavoch občianskych a obytných budov a je aj študentom PhD u prof. Ing. arch. Vladimíra Šimkoviča, PhD, kde sa venuje výskumu architektúry virtuálnych a imaginárnych svetov.

          doc. Ing arch. Danica Končeková, PhD. - architektka a pedagogička pôsobiaca na Ústave architektúry občianskych budov FAD STU v Bratislave. Publikuje a prednáša o témach týkajúcich sa problematiky stavieb pre vzdelávanie a univerzálneho navrhovania.

          Výsledky
          výskumu v uvedených oblastiach aplikuje vo výučbe.
          Bc. Lenka Justová - poslucháčka fakulty architektúry a dizjanu STU v Bratislave
          Bc. Viktória Marry - zástupkyňa riaditeľky školy MŠ Lednické Rovne
          Deti a ostatní pedagógovia z MŠ Lednické Rovne